Lukostřelba do dálav aneb flight v roce minulém a letos

Milí přátelé nejen primitivní dálkostřelby, po delší odmlce si opět dovolujeme připomenout toto slavné a krásné lukostřelecké odvětví, jež by mělo i letos najít své místo na mírně svažité podhorské louce u Žďáru v rámci Královského turnaje. Tak bylo dohodnuto s Ajutou během Prvního Jarního Šípu v Radíkově.

Protože se nám dosud nepodařilo řádně zveřejnit zprávu o loňském střílení do dáli na posledním Královském turnaji 26. července loňského roku, rádi tak činíme nyní.

Tato první a zároveň poslední česká flightová seance minulého roku se odehrála u Králů již potřetí. V pátek před zahájením Královského turnaje, těsně poté, co jsme se dokodrcali na místo, mi telefonoval Michal Poništ, že by rádi s Bogárovými přijeli na ten nedělní fligt, ale že mohou přijet až v neděli ráno, protože mají v sobotu večer u nich na Slovensku vystoupení. Snažil jsem se jim nenápadně rozmluvit trmácet se takový lán cesty kvůli našemu dopolednímu pidiflajtu, ale stejně mi dělalo dobře, že si to rozmluvit nedali.

V neděli ráno mne chodilo opakovaně budit nervózní Zelí – že už je čas a aby se to všechno stihlo a že už přijeli i ti Slováci a pořád něco. Přitom to bylo všecko nachystané už v sobotu odpoledne po turnaji. Po snídani a vyplnění přihlášek jsme se odebrali na dálkostřeleckou trať. Střelců bylo tentokrát deset, z toho šest Slováků a čtyři Češi. Zelí roztřeseným hlasem klání zahájil a to se polehoučku v naprosté pohodě rozeběhlo. Myslím, že všichni účastníci s obdivem sledovali Petera Bogára, jehož naprosto stejně hladký a rytmický způsob nátahu luků (v rozmezí 31 až 160 liber) a vypuštění šípu budil zaslouženou úctu. Po několika kolech střelby a několika našlapaných kilometrech jsme se mohli shodnout na těchto výsledcích:

Primitivní luk z jednoho kusu (PSB)

do 35 lb

 1. Peter Bogár 204,25m (maklura 31 lb, Gabriel Vražel, šíp P.B.)
 2. Jaroslav Zelí Zelenka 186,1m (jilm 34 lb, J.Z.)

do 50 lb

 1. Jaroslav Zelí Zelenka 203,6m (jilm 43 lb, J.Z.)
 2. Kryštof Čaj Boháček 177,2m (luk Cornus, šíp Čaj)
 3. Štefan Feďosteve Federla 169,5m (luk G. Vražel, šíp D. Kulisievič)
 4. Pavel Mareš 168,5m (Luk akát Cornus 45lb, šíp P.M.)

nad 50lb

 1. Peter Bogár 273,6m
 2. David Gwinbleid Filip 210,75m (luk G. Vražel, šíp D.F.)
 3. Ivan Stašo Stašák 199,3m (luk Cornus, šíp I.S.)

 

(V této kategorii dosáhl P. Bogár krásných 299,7m se šípem s plastovým končíkem – tedy mimo soutěž – ale na rekord je zaděláno!)

 

Anglický dlouhý luk (ELB)

 1. do 35lb - Broskev Boháčková 108m (luk A. Schulz, šíp K. Boháček)
 2. do 50lb – Michal Poništ 214,2m (luk Grózer, šíp M. P.)
 3. nad 50lb – Ivan Stašo Stašák 214 m (luk Valter Pajer, šíp I.S.)

 

Primitivní komplexně kompozitní luk (PCCB)

do 35lb

 1. Valéria Bogárová 161,9m

do 50lb

 1. Michal Poništ 231,5m (luk Grozer, šíp M. P.)
 2. Valéria Bogárová 228,6m (luk Grozer, šíp P. Bogár)
 3. Pavel Mareš 171,7 (luk Jeneš 38lb, šíp P. M.)

nad 50lb

 1. Peter Bogár 303,5m (luk 160lb, šíp P.B.)
 2. Peter Bogár 279,4m
 3. Michal Poništ 269,9m

Mimo soutěž byl zaznamenán nejdelší dostřel 438,5m – P. Bogár - s moderním jezdeckým lukem 75 lb.

 

Tolik k posledním dálkostřeleckým radovánkám v Podkrkonoší. Sluší se ještě poděkovat bratrům Slovákům za to, že přijeli, slavně zvítězili a tak trochu nás povzbudili a kamarádům Lubovi, Evě Opici a Evičce a dalším za potřebnou hojnou pomoc.

 

Aby toho nebylo najednou příliš, tabulku s pořadím otevřeného žebříčku českého flajtu zveřejníme příště. Otevřeného proto, že chceme i nadále česká klání pořádat jako otevřená pro kohokoli a tedy i hodnocení a žebříčky výsledků to budou respektovat.

 

Těší se na vás Lojza a Zelí

 

P.S. Některé z nás napadlo, že bychom si dálkostřelbu mohli ještě zpestřit, aniž by se soutěž nějak výrazně protáhla. Ale o tom až příště.