Od Klepáku na Landštejn

Od Klepáku na Landštejn

aneb jak to vlastně začalo a co dělá Lojza s Johankou po turnaji

Je právě noc z druhého na třetího dubna a Johous se s bušením srdce probudí (v bodovačkách není uveden Královský ústup)  -  klid, už máme po turnaji! A tak než znovu usne, přemýšlí, jak to vlastně všechno vzniklo a kdo přišel s tím skvělým nápadem dělat další turnaj. Přemýšlí asi do pěti do rána a tak se s vámi musí podělit, i když asi není příliš vhodné psát o vlastním turnaji. 

Vraťme se tedy do října minulého roku.

Je pár dní po Klepáku, materiál je konečně dovezen do Jeníkova a Lojza vrací vozík našemu kamarádovi Martinovi - tak zas za rok a děkujeme!

Uf, máme uklizeno, sedneme, špunt pufne, sklo cinkne a počítáme. Silná čára, vydal, přijal, zbytek v plusu – koupíme si nové zvíře! Jo a čím ho budeš vozit, to tě baví, pořád prosit, půjč mi kárku, kamaráde? A tak sáhnem na úspory a jedeme koupit vlastní a co to zvíře? Musí počkat. Však už jedno doma máme. 

Konec října finále závodu u sousedů Rakušanů. Štěstí sedne na Johouse a vyhraje (v tombole), světe div se – zvíře. K naší milé volavce přivážíme lišku šedou. Tmavé, dlouhé večery, víno, staré rodinné fotky. Lojzo, pamatuješ, jak na Landštejně střílely naše holky? To by bylo hezké, kdyby…že by… turnaj. Uzrává to.

Půle listopadu. Lojza sedá k internetům, dojednává první schůzku. Jedeme tam s obavami. U brány nás vítá (připravená na nás - z internetového lukostřelce) paní kastelánka a obavy jsou rozptýleny – říká ano! Co teď? Volám radě – říká ano! Volám Katce – termín ano! Kde budeme jíst? A co spaní? Konec března a nic k mání. Lojza volá na Landštejn a dostává číslo na majitele penzionu.

Začátek prosince. Píší naše holčičky. Maminko, budeme letos péci cukroví? To víte, že jo, jen musíte někdy přijet. A jsou tady a my je opouštíme se slovy, vrátíme se z Landštejna za hodinu. Jenže ouha, sníh nám padá, projedeme letní cestou? Místo hodiny, vracíme se skoro za tmy, péci budu někdy jindy. Vezeme však dobré zprávy. Spaní máme, jídlo také. A co nyní? Návštěvou jsou Sucharďáci - pomohou nám se stavěním? Co však stavět? Všechno bude, nebojte se!

Půlka ledna. Čekat se už příliš nedá, zapřahujem vozík nový a hurá do Prahy naplnit ho terčovinou. Sníh nám padá! Hrad zamrzl zimním spánkem. 

Konec ledna. Propozice nejdou dopsat, sníh nás stále na hrad nepouští. Kampak dáme Králův ústup? Sedíme, zvětšujeme mapy a přeměřujeme. Není to tam do kopce? Pamatuješ, jak to tam vypadá? Dá se hrad projít kolem, nebo se tu musíš vrátit? Lojza neustále bombarduje paní kastelánku dotazy. Sníh stále leží.

Máme únor a sníh taky. A přihlášené i náhradníky. Kdy to ztaje? Konečně! I tak raději zimní cestou jedeme hrad prozkoumati. Padesátka, ta se vejde, a co z věže, tam to nejde. Mrtvolky se hodí dobře, kývátko - to je hezké místo. Lojzo, kdo to bude všechno tahat? Však to zvládnem, jen se neboj.. 

Je tu březen. Začínáme plnit vozík. Hrad dobývat s harampádím. Lojza říká – pokud příště – tak kyvadlo na jiném místě. A už to jede.., Sucharďáci na návštěvě.., a co 3D, doufám bude? Ne? A není to škoda? A tak sedám k internetu, zajíc přijde v cuku letu. Tři zvířata to je málo!  Kamarádi, pomoc! Půjčíte, nám kromě zástěn ještě zvíře? Jasně, auto malé, dětí spousta, Hulvát, pípa, přijeďte si pro čuníka. Konec konců času fůra, přespíme, stihnem závod u rakouských sousedů a cestou přepadneme Petra Čížka – co máš skladem?  Jezevčíčka! 

Dcerky jsou nám návštěvou: mami, ty jsi rezignovala na úklid? – uklidíme po turnaji. Johi, kde mám čisté ponožky? – vypereme po turnaji. Lojzo, je potřeba vyčistit kurník! – po turnaji. Budeme dnes večeřet? – po turnaji. Neměl být už česnek v zemi? – po turnaji……

Budeme ještě dělat turnaj? Sedneme si, zátka dole, sklenky cinknou. Sečteno a podtrženo, koupíme si nové zvíře! Kam ho dáme? Vezmu vozík, koupím desky, latě už mám a co vruty??? Máme nový regál, skoro uklizeno, slepičky mají čistý kurník, jdu zrýt záhon na česnek…..

Díky, Vám všem, že jste přišli, bavili se a pomáhali.  Omlouváme se za naše chyby a děkujeme za všechny ohlasy.

 Ahoj na Klepáku. Johanka